Ploaia a fost de bun augur.. a adus victoria! FC Hunedoara – Pandurii II Tg Jiu 3-2(2-1)

10513267_1034392799924186_4465448062433930830_nEtapa cu numarul 21 a fost de bun augur pentru echipa lui Dumitru Galan, care uitase gustul victoriei pe teren propriu. FC Hunedoara a invins Pandurii II Tg Jiu cu scorul de 3-2(2-1) cu golurile marcate de Tecsi(‘2), Fagarasanu (’25) si Muntean (’82).

Aproximativ 300 de spectatori au fost alaturi de FC Hunedoara, indurant ploaia si vantul de afara, cu speranta ca inca se poate. Meciul a inceput bine pentru alb-albastrii care in minutul 2 au deschis scorul prin Tecsi dupa o centrare perfecta data de Ciucurescu. Insa acestia s-au vazut egalati in minutul 12, acolo unde, dupa o lovitura libera, Brata restabileste egalitate de pe tabela. In minutul 25 dintr-o lovitura libera batuta perfect, Fagarasanu isi aduce echipa in avantaj, iar FC Hunedoara intra la cabine cu scorul de 2-1.

Repriza a doua a fost inceputa mai slab de FC Hunedoara, iar Pandurii au simtit ca pot, in minutul 68 egaland dupa o balbaiala in careul hunedorean. Atunci cand partida se indrepta spre un echitabil 2-2, dupa un joc aprins la ambele porti, noul intrat Muntean stabileste scorul final al partidei, aducand toate cele 3 puncte pentru echipa de pe malurile Cernei.

Andrei Fagarasanu ” A fost un meci greu dupa cum s-a vazut. Am intalnit o echipa buna, cu 2-3 jucatori de la prima echipa, insa important este ca am castigat. Prima repriza a fost mult mai buna, in a doua am intrat putin mai slab, dar am reusit sa reintram in avantaj. Urmeaza meciuri grele pentru noi in deplasare, la echipe care trag la promovare, nu mergem victime sigure, mergem sa jucam, sa scoatem punct sau puncte. Le multumesc suporterilor de la peluza pentru ca ne-au sustinut, au stat in ploaie alaturi de noi. Sper sa fie in continuare langa echipa!”

FC Hunedoara a inceput cu:  Rat – Ciucurescu, Gaceanu(C), Ciumasu, Roiu – Soit, Sandu Remus(M.Olariu), B Gheara(Muntean), Dragoescu -Tecsi(H.Popa), Fagarasanu(Grigore).

Rezerve: Dragota, H. Popa, Opirlescu, Muntean, M. Olariu, Grigore, Bloj.

Antrenor: Dumitru Galan

Pandurii II Tg Jiu: Oprita – Trocan, Celcea, Militrau, Constantin – Stegaru, Danariciu(Mares), Brata(Tudor), Parcalabu(C)- Margarit(Dodoi), Shamsin(Cocina)

Rezerve: Negrila,  Miroiu, Mares, Dodoi, David, Tudor, Cocina.

Antrenor: Bogoi Adrian

REZULTATE ETAPA XXI

Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – National Sebis 0-0
Stiinta Turceni – Millenium Giarmata  1-0

Fotescu (60)
Vulturii Lugoj – UTA Bătrâna Doamnă  2-1
Stoichescu (9), Dobra (24) / Loga (18 – autog.)
Minerul Motru – Minerul Mehedinti  3-0
Mehedintenii nu s-au prezentat la primele doua etape din retur si vor fi exclusi din campionat.
FC Hunedoara – Pandurii II Targu Jiu  3-2
Tecsi(2), Fagarasanu (25), Muntean (82) / Brata (12), Cocina (68)

12. ACS Viitorul Municipal Craiova 14
13. Minerul Mehedinti 8